ustlogo
yüzme Anasayfa yüzme Hakkımızda yüzme Resim Galerisi yüzme Sporcularımız yüzme Ziyaretçi Defteri yüzme Yüzme Okulu Kayıt Formu yüzme İletişim
Su ve Çocuk

Anne babaların en çok sorduğu sorulardan biri. Çocukları kaç aylık, kaç yasşında olursa olsun... "Hangi oyuncuaklarımı alayım?" Oysa oyuncakların büyük çoğunluğunun çocuk gelişimine faydası yoktur. Zaten çocuklar da bunlardan hoşlanmazlar.

Bende anne babalara hep şunu söylerim; Çocukları ne kadarlık olusa olsun; su, toprak, güneş derim. Çünkü her yaş grubundaki çocuğun beslenme ve sevgiden sonraki en önemli ihtiyacı oyundur. Hatta bzı dönemlerde oyun öğünün önüne geçebilir. İşte bu dönemlerde Çocuğun suyla, toprakla oynaması, güneşle, rüzgarla ve diğer doğal ortamlarla haşır neşir olması onun fiziksel ve ruhsal gelişiminde, kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasında çok önemlidir.

İşte bu nedenelerle çocuklar doğumdan itibaren her gün yıkanmalıdır. Oyun çağına gelince de banyo yaptırmalar bir oyun havasında geçmelidir. Bebeklikten itibaren denize havuza alıştırılmalıdır. Çocuğun gelişimine göre beş yaş civarında da profesyonel eğitimcilerin nezaretinde yüzme dersi alabilir. İşin bu kısmı imkanlar ölçüsünde gerçekleşebilecek bir durum. Ancak bütün yıl olmasa bile mevsimlik su teması bolca sağlanmalı ki sağlıklı nesiller yetişsin. Herkesin profesyonel yüzücü olması gerekmez. Ancak sudan, topraktan, daha doğrusu doğadan korkmayan, doğaya da zara vermeyen nesiller istiyorsak önce onları doğanın nimetlerinden faydalandırmalıyız.

Faydalandırmalıyız ki kendilerine, çevrelerine ve doğaya faydalı olabilsinler.

Dr. Mehmet CAN
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Tel : 0532 286 95 66

ok Yüzme
yüzme Neden Yüzme ?


ok Yüzme Hakkında

yüzme İdeal Kilonuzu Bulun
yüzme Su ve Çocuk
yüzme Başlangıç
yüzme Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
yüzme Sporcu beslenmesi
yüzme Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
yüzme Öğrenme ve Öğretme
yüzme Dalmaya Başlama
yüzme Çıkışlar ve Dönüşler

ok Yüzme Stilleri

yüzme Kurbağalama
yüzme Sırt üstü
yüzme Serbest
yüzme Kelebek
© Göztepe Yüzme Kulübü Resmi Web Sitesi
www.goztepeyuzme.com | www.goztepeyuzme.com.tr

Tasarım ve Kodlama GORAL