Göztepe Yüzme Kulübü Derneği   Yüzme Okulu | İletişim
yüzme okulu

Yüzyılımızın başında sırt üstü yüzme ii şekilde uygulanıyordu. Her ikisinde de biçim ve izlediği yol bakımından ters dönmüş geniş bir kurbağalama stiline benzeyen bacak hareketleri vardı, fakat, kol hareketleri farklı idi. Basit sırt üstü yüzme stilinde kollar birlikte omuz hizasından vücudun kenarlarına hareket ettiriliyor ve suyun altında başlangıç durumuna geçiliyordu. İngiliz sırt üstü yüzme stili daha hızlı idi, çünkü kol çekişi baş hizasından ileriye kadar giderek daha uzun oluyor ve başlangıç durumuna geçiş suyun dışında oluyordu. Daha hızlı yüzülmesine olan devamlı istek, kol hareketinin sıra ile ve alternatif şekilde yapılmasına ve daha sonra da alternatif yukarı ve aşağı bacak hareketine yol açarak modern sırt üstü yüzme stilinin gelişmesini sağladı.(cravil sırtüstü) Bu yüzme stilinin modern şekilde kol hareketi ayakla vuruş ile dengelemekte bu da kalçalarda ve ayaklardaki vuruş ve vücudun gözle görülebilen bir hafif dönüşü ile birlikte olmaktadır. Ayak vuruş derecesi temel tekniklerin uygulanması ile birlikte yüzücünün fiziksel karakteristiklerine bağlı olmaktadır.

Vücudun Durumu
Bu stilde vücud, tamamen suyun içinde, fakat su yüzeyine yakın yerde etkili bir bacak hareketinin yapılmasına elverişli olacak şekilde, mümkün mertebe yatay durumda olmalıdır. Başın arkası suyun içinde ve kalçalar yüksekte bulunur. Dizler su vurulunca ayak parmakları su yüzeyini hafifçe çalkalar

Başın durumu öndemlidir, çünkü; yukarı kalkık bir baş, kalçaların yukarı doğru kalkma durumunu zorlaştırır ve böylece su içinde bir nevi oturma durumu oluşur.Vücutları su üzerinde iyi yüzemeyen kimseler rahat bir baş durumu oluşturmakta zorluk çektiklerinden iyi bir öğretmen uygulama şekillerini seçerken vücudun durumu ile ilgili yorumlar yaparken, bunun farkında olarak hareket etmelidir. Gerekli olan başka bir şey de, vücudun bacaklar ve ayakların ileri doğru uzanmış olmasıdır ki, bu da esneklik ve hareketliliğe bağlıdır. Ayak bilekleri sert olan yüzücüler vücut durumunu ideal yapmakta ve bacakla ayak vurmada zorluk çekerler, halbuki bacakları ve ayak bilekler uygun esenkliğe sahip olan yüzücüler doğal olarak uygun bir vücut durumu alırlar.
online kayıt formu
FAYDALI BİLGİLER
Neden Yüzme ?
İdeal Kilonuzu Bulun
Su ve Çocuk
Başlangıç
Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
Sporcu beslenmesi
Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
Öğrenme ve Öğretme
Dalmaya Başlama
Çıkışlar ve Dönüşler
Göztepe Yüzme

Hakkımızda

Resim Galerisi

Sporcularımız

Yüzme Okulu Başvuru Formu

YÜZME HAKKINDA

İdeal Kilonuzu Bulun

Su ve Çocuk

Başlangıç

Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler

Sporcu beslenmesi

Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi

Öğrenme ve Öğretme

Dalmaya Başlama

Çıkışlar ve Dönüşler

YÜZME STİLLERİ

Kurbağalama

Sırt Üstü

Serbest

Kelebek

BİZİ TAKİP EDİN

Facebook

BİZE ULAŞIN

İletişim

Havuzlarımız

Tasarım ve Programlama GORAL