Göztepe Yüzme Kulübü Derneği   Yüzme Okulu | İletişim
yüzme okulu

Vücut, kuvvettin çoğunun asgari gecikme ile, güçlü ve devamlı surette arkaya doğru yölnedirilebildiği bir durumda buludnguğundan bütün yüzme stilleri içinde mekanik olarak en verimli olanı Serbest Yüzme Stili' dir. Bu oluşum, vücudu dengede ve hizada tutmaya yardımcı olan, birbiri ardından yapılan kol hareketi ile birlikte yapılan bacak hareketinin sonucu olmaktadır; Bu, stil göğüs ve omuzların güçlü kaslarını, en etkili ve e uygun bir tepkiyi yaratacak yönde bir çekiş yapacak, durumuna getirdiğinden mekanik olarak daha verimlidir.

Yüzmeyi yeni öğrenmekte olan bazı kimseler bakımından bazı zorluklar çıkmasına rağmen, birçok yerde bu stil ilk öğretilen yüzme stili olmaktadır. Bu stilin doğru uygulanması için, nefes alıp vermenin yüzme stiline, vücudun aerodinamik durumunu kol ve bacak hareketlerinin ritmini bozmadan uyması için, yüz, zamanın çoğunda suyun içinde olmalıdır. Mamafih, Bölüm 5'de açıklanan kendine güven sağlayıcı egzersizler iyice öğrenilmiş ise, serbest stil yüzmenin öğrenilmesi çok zor olmamalıdır.

Usta bir yüzücünün uygulamalı olarak yapacağı havuz içi bir gösteriden sonra, yüz suyun içinde, baş sallanmadan, gözler açık ve ileri aşağı doğru bakar durumda tüm yüzme stilinin ilk denemeleri yapılmalıdır.
Bu safhada yüzülecek mesafeler kısa olmalıdır. Bu sıra; vücut durumu, bacak hareketi, kol hareketi, nefes alıp verme ve zamanlama olmalıdır. Her safha, yüzücünün o sırdaki kabiliyetinin izin verdiği performansı kadar verimli olunmasına çalışılmalıdır.

Vücut Durumu
Bu stilde baş ne kalkık ne de inik, fakat vücudun doğrultusunda ve gözler ileri aşağı doğru bakar durumda olarak vücut suyun üstünde ve hemen hemen yatay durumda bulunur. Bu şekilde su yüzeyi, gözler ile alında saçların başlangıcı arasında bir yerde olacaktır. Başın durumu önemlidir, eğer kalkık olursa, bu kalça ve bacakların su içine batmasına yol açarak ileri harekete olan direnci arttıracaktır. Eğer gözler doğrudan aşağıya bakar durumda baş suyun içine doğru inik olursa kalçalaryukarı kalkacak ve dolayısıyıla bacak hareketi daha az verimli olabilecektir.

Her stilde olduğu gibi, bu stilde de bireylerin fiziksel yapıları ideal duruma etki yapacaktır. Vücut yapıları dolayısıyla su yüzeyinde uygu şekilde duramayanlar için öğretmen dengeli bir vücut durumu yaratıp onu muhafaza ettirecek etkili bir bacak hareketi, vücudun dengesini hiç bozmayacak veya en az bozacak şekilde, yelnız nefes alma hareketi ile sınırlı olacak şekilde artacaktır.

Vücudun uzunlamasına ekseni etrafında meydana gelen gerekli ve önlenemeyen dönüş, göğüs ve omuzların güçlü kasların en etkili şekilde hareketini sağlar.
online kayıt formu
FAYDALI BİLGİLER
Neden Yüzme ?
İdeal Kilonuzu Bulun
Su ve Çocuk
Başlangıç
Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
Sporcu beslenmesi
Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
Öğrenme ve Öğretme
Dalmaya Başlama
Çıkışlar ve Dönüşler
Göztepe Yüzme

Hakkımızda

Resim Galerisi

Sporcularımız

Yüzme Okulu Başvuru Formu

YÜZME HAKKINDA

İdeal Kilonuzu Bulun

Su ve Çocuk

Başlangıç

Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler

Sporcu beslenmesi

Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi

Öğrenme ve Öğretme

Dalmaya Başlama

Çıkışlar ve Dönüşler

YÜZME STİLLERİ

Kurbağalama

Sırt Üstü

Serbest

Kelebek

BİZİ TAKİP EDİN

Facebook

BİZE ULAŞIN

İletişim

Havuzlarımız

Tasarım ve Programlama GORAL