Göztepe Yüzme Kulübü Derneği   Yüzme Okulu | İletişim
yüzme okulu
     Kurbağalama stili dört modern yarışma stilinin en eskisi olup değişik kabiliyetli yüzücüler tarafından geniş çapta kullanılmaktadır. Yüzücü yüzükoyun durumda olduğundan ve ileri doğru bakmasına izin veren bir stil olduğundan çoğu zaman ilk öğretilen bu stildir. Ayrıca, tüm uygulama boyunca ağızı suyun dışında tutmak suretiyle suyun içinde nefes verme gereğinden kurtulunabilir.

     Bu avantajlar yeni öğrenende güven hissinin oluşmasına yardımcı olurlar. Bu stilin mekanik dezavantajları vardır ve bu da onun yarışma stillerinin en yavaşı olmasına sebep olur. Bunun nedenleri şunlardır: Hızlı bir tempoda yüzerken kol ve bacakların su yüzeyinin altında başlangıç durumuna gelirken önemli direnç yaratmaları; ileri doğru itici hareketlerin serbest stildekinden daha az devamlı olması; özellikle nefes alırken başın nisbeten yüksek durumda olması vücudun yataya eğik duruma geçmesine yol açarak ek direnç yaratması.

     Bu sebeplerden dolayı, iyi koordine edilmiş ve mekanik bakımdan verimli hareketlerine en az direnç en çok itici güç elde etmek önem taşımaktadır.Diger yarışma stillerinin aksine, suya karşo arkaya doğru yapılan güçlü hareket dolayısıyla kurbağalama stili bacak hareketinden büyük ileri itici güç kazanır.

Vücudun Durumu
     Bacak hareketinin suyun yüzeyinin altında oluşmasına dikkat ederken vücut mümkün mertebe yatay duruma geçmelidir.Bu da baştan ayaklara aşağı doğru eğik olan bir durumu meydana getirecektir. Burada iyi bir aerodinamik durum elde edilmesi amaç olmalıdır. Suyun içindeki kol ve bacakların başlangıç durumuna geçiş hareketleri ve nefes almak için başın yukarı kaldırılması ideal vücut durumunu büyük ölçüde bozar.Başlangıç durumuna geçiş hareketlerinin yarattığı direnci azaltmak için kollara çekme hareketi yapılırken bacaklar sürüklenir ve aerodinamik durumda kalmalıdır. Benzer şekilde, bacakla atılan güçlü ayak vurma vücudu ileri doğru iterken kollar tamamiyle öne doğru uzatılmalı ve başı aşağı eğerek mümkün olduğu kadar aşağıda tutarak önden gelen direnç daha azaltılmalıdır.online kayıt formu
FAYDALI BİLGİLER
Neden Yüzme ?
İdeal Kilonuzu Bulun
Su ve Çocuk
Başlangıç
Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
Sporcu beslenmesi
Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
Öğrenme ve Öğretme
Dalmaya Başlama
Çıkışlar ve Dönüşler
Göztepe Yüzme

Hakkımızda

Resim Galerisi

Sporcularımız

Yüzme Okulu Başvuru Formu

YÜZME HAKKINDA

İdeal Kilonuzu Bulun

Su ve Çocuk

Başlangıç

Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler

Sporcu beslenmesi

Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi

Öğrenme ve Öğretme

Dalmaya Başlama

Çıkışlar ve Dönüşler

YÜZME STİLLERİ

Kurbağalama

Sırt Üstü

Serbest

Kelebek

BİZİ TAKİP EDİN

Facebook

BİZE ULAŞIN

İletişim

Havuzlarımız

Tasarım ve Programlama GORAL