Göztepe Yüzme Kulübü Derneği   Yüzme Okulu | İletişim
yüzme okulu

Bu stilde, yüksek derecede kuvvet hareketlilik ve suya alışkanlık bulunmasını gerektirdiğinden yüzmeye yeni başlamakta olanlar kelebek stilinde yüzmeyi normal olarak diğer yüzme stillerini öğrendikleri kadar kısa sürede öğrenemezler.Gerçekten, bu stil, genellikle, diğer yüzme stillerinde ustalaşmış olanlara öğretilir. Bazı öğretmenler, gereksiz yere, bu yüzme stilini öğretmekte isteksiz davranırlar, diğer bazıları ise, bir sınıf veya bireye verdikerli ilk derslerde basitleştirilmiş şekli ile bu stili bir eğlence faaliyeti olarak kullanırlar.

Su üzerinde durabilme kabiliyeti, bu stil için çok önemlidir. çünkü; kollar suyun üzerinde başlangıç durumuna geçerken baş nefes almak için yukarı kalkar. Vücutları su üzerinde iyi durabilenler bu hareketi iyi duramayanlardan çok daha az gayretle başarabilirler. Omuz çemberindeki hareketlilik eksikliği çoğu kez kollarının başlangıç durumuna geçisinin yavaş olmasına ve dolayısıyla de yüzüş durumunun bozulmasına sebep olur. Bu duruma ilaveten kolların suyun dışına tam olarak çıkmaması tedricen artan bir direnç oluşturacak ve sonunda yüzebilmek imkansız olacaktır.

Dolayısıyla, vücudun doğal yapısı, bazı kimselerin başkalarından daha fazla başarılı olmasını sağladığı doğrudur. Mamafih bütün çocuklara kelebek stili yüzmeyi deneme fırsatı verilmelidir, çünkü, hepsi bu stilde ustalaşmayı başaramasa bile, ilerleyen uygulamalar su içinde yararlı deneyimler kazandırır.

Vücut Durumu
Vücut mümkün mertebe yatay tutulmalı ve baş doğal kesmelidir. Aralıklı veya birbirini sıra ile takib eden nefes alp verme hareketi bu yüzme durumunu korumakta çok yardımcı olur. Kol ve bacak hareketlerinin tepkisi nedeniyle vücudun dalgalanmasının önüne geçilemez.Usta bir yüzücüde dalgalanma derecesi kontrollü ve azdır ancak bu stili yeni öğrenmekte olanda kontrolsüz ve fazladır.

Bu stille yarışmalarda yüzüldüğü zaman yüzme kuralları vücudun göğüs üzerinde tutulmasını ve omuzların yatay olmasını istemektedir.


online kayıt formu
FAYDALI BİLGİLER
Neden Yüzme ?
İdeal Kilonuzu Bulun
Su ve Çocuk
Başlangıç
Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
Sporcu beslenmesi
Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
Öğrenme ve Öğretme
Dalmaya Başlama
Çıkışlar ve Dönüşler
Göztepe Yüzme

Hakkımızda

Resim Galerisi

Sporcularımız

Yüzme Okulu Başvuru Formu

YÜZME HAKKINDA

İdeal Kilonuzu Bulun

Su ve Çocuk

Başlangıç

Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler

Sporcu beslenmesi

Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi

Öğrenme ve Öğretme

Dalmaya Başlama

Çıkışlar ve Dönüşler

YÜZME STİLLERİ

Kurbağalama

Sırt Üstü

Serbest

Kelebek

BİZİ TAKİP EDİN

Facebook

BİZE ULAŞIN

İletişim

Havuzlarımız

Tasarım ve Programlama GORAL