ustlogo
yüzme Anasayfa yüzme Hakkımızda yüzme Resim Galerisi yüzme Sporcularımız yüzme Ziyaretçi Defteri yüzme Yüzme Okulu Kayıt Formu yüzme İletişim
Kelebek Yüzme Stili

Bu stilde, yüksek derecede kuvvet hareketlilik ve suya alışkanlık bulunmasını gerektirdiğinden yüzmeye yeni başlamakta olanlar kelebek stilinde yüzmeyi normal olarak diğer yüzme stillerini öğrendikleri kadar kısa sürede öğrenemezler.Gerçekten, bu stil, genellikle, diğer yüzme stillerinde ustalaşmış olanlara öğretilir. Bazı öğretmenler, gereksiz yere, bu yüzme stilini öğretmekte isteksiz davranırlar, diğer bazıları ise, bir sınıf veya bireye verdikerli ilk derslerde basitleştirilmiş şekli ile bu stili bir eğlence faaliyeti olarak kullanırlar.

Su üzerinde durabilme kabiliyeti, bu stil için çok önemlidir. çünkü; kollar suyun üzerinde başlangıç durumuna geçerken baş nefes almak için yukarı kalkar. Vücutları su üzerinde iyi durabilenler bu hareketi iyi duramayanlardan çok daha az gayretle başarabilirler. Omuz çemberindeki hareketlilik eksikliği çoğu kez kollarının başlangıç durumuna geçisinin yavaş olmasına ve dolayısıyla de yüzüş durumunun bozulmasına sebep olur. Bu duruma ilaveten kolların suyun dışına tam olarak çıkmaması tedricen artan bir direnç oluşturacak ve sonunda yüzebilmek imkansız olacaktır.

Dolayısıyla, vücudun doğal yapısı, bazı kimselerin başkalarından daha fazla başarılı olmasını sağladığı doğrudur. Mamafih bütün çocuklara kelebek stili yüzmeyi deneme fırsatı verilmelidir, çünkü, hepsi bu stilde ustalaşmayı başaramasa bile, ilerleyen uygulamalar su içinde yararlı deneyimler kazandırır.

Vücut Durumu
Vücut mümkün mertebe yatay tutulmalı ve baş doğal kesmelidir. Aralıklı veya birbirini sıra ile takib eden nefes alp verme hareketi bu yüzme durumunu korumakta çok yardımcı olur. Kol ve bacak hareketlerinin tepkisi nedeniyle vücudun dalgalanmasının önüne geçilemez.Usta bir yüzücüde dalgalanma derecesi kontrollü ve azdır ancak bu stili yeni öğrenmekte olanda kontrolsüz ve fazladır.

Bu stille yarışmalarda yüzüldüğü zaman yüzme kuralları vücudun göğüs üzerinde tutulmasını ve omuzların yatay olmasını istemektedir.


ok Yüzme
yüzme Neden Yüzme ?


ok Yüzme Hakkında

yüzme İdeal Kilonuzu Bulun
yüzme Su ve Çocuk
yüzme Başlangıç
yüzme Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
yüzme Sporcu beslenmesi
yüzme Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
yüzme Öğrenme ve Öğretme
yüzme Dalmaya Başlama
yüzme Çıkışlar ve Dönüşler

ok Yüzme Stilleri

yüzme Kurbağalama
yüzme Sırt üstü
yüzme Serbest
yüzme Kelebek
© Göztepe Yüzme Kulübü Resmi Web Sitesi
www.goztepeyuzme.com | www.goztepeyuzme.com.tr

Tasarım ve Kodlama GORAL