Göztepe Yüzme Kulübü Derneği   Yüzme Okulu | İletişim
yüzme okulu

Dalma, su içinde yapılan hareketlerin doğal bir gelişmesidir. Yüzebilmek için ilköne suya girmek ve atlama gerekir ve kendine güven hissi arttıkça, suya baş önde giriş elde edilinceye kadar değişik şekillerde girişlerden ve atlamalardan zevk alınabilir. O zaman, suya dalış, ya havuzun kenarından yüzmeye başlamak üzere suya girmek için veya suda kendi başına bir faaliyet olarak kullanılabilinir. Hangi amaç için yapılırsa yapılsın, ilk egzersizler aynı olacaktır. ilk safhalarda bu egzersizler kendi kendine güvenme hissinin geliştirilmesine yönelik olacak ve uygulamaların çoğu yüzmeyi öğrenirken zaten kullanılmış olacaktır.

Burada açıklanacak egzersizler, kullanılabilecekler arasından seçilen bir kısım egzersizler olmaktadır. Ayrıca, bunların hepsinin tüm yeni öğretmenlere, gerekli olduğu da sanılmamalıdır. Daha cesaretli ve kabiliyetli öğrenciler çok az bir uygulama gösterme ile dalış yapacaklar, çekingen çocuklar ise dalmadan evvel uzun süre tereddüt edeceklerdir. Egzersizler bireylerin gereksinmeleri ve ne olursa olsun derslerin zevkli olması için öğretmen gayret göstermelidir.

Suyun içinde ilk egzersizler
Dalma için başlangıç çalışmalarının çoğu havuzun sığ tarafında yapılacaktır. Egzersizlerin yalnız suya baş ile girişi sağlamaya yönelik olmaması önem taşır, bu egersizlerin aynı zamanda daima faaliyetinin bütün yönleri ile ilgili olması gerekir, örneğin;

1) Gözler açık olarak su altında güven hissedilmesi,
2) Ayaklar üstüne kalkıp suyun dışına çıkabilme kabiliyeti
3) Nefes alıp verme kontrolü,
4) Vücudun dönmesi ve ters yönde bulunulması durumu ile aşina olunmaması,
5) Vücudun dikey olarak ileri atılması ve uzanması,
6) Vücudun ayarlanması gereğinin farkında olunması.

Dalma ve suyun yüzeyine çıkma egzersizleri
Bütün daima faaliyetlerinde gözler açık olmalıdır. Gözlük kullanılmaktadır.

1) Yüzü ıslatmak,
2) Su içinde üfleyerek kabarcıklar yapmak,
3) Öğrenciler havuzun parmaklığını tutarak veya havuzun içinde serbestçe ayakta durarak baş suya dalıp çıkarılır. Öğrenciler dalarken burunlarını tıkamamaya veya suyun yüzüne çıkınca da yüzlerini ve gözlerini silmemeye teşvik edilmedilir.Başın hızla sağa sola sallanması suyun yüzden akmasını ve silinmesini sağlayacaktır. Daha sonra bu alışkanlığa da alışılmaması öğütlenmelidir.
4) Su üstünde mantar duruşunda kalabilmek.
5) Havuzun kontrol edilebilen bir kısmında su yüzeyinde yüzmekte olan bazı eşyanın altından yüzmek. Öğrenciler, serbestçe hareket etmeye ve rastladıkları herhangi bir eşyanın altından yüzmeye teşvik edilirler.
6) Parmakla saymak; ikişer ikişer çalışan öğrenciler suya dalarak eşinin gösterdiği parmakları sayarlar.
7) Havuzun dibinden bir takım eşyaları almak; lastikle yapılmış tuğla biçiminde eşyalar, renkli yuvarlak eşyalar veya herhangi başka temiz eşya kullanılabilir. Değişik biçimlerde boyanmış teneke kapaklar muhtelif faaliyetler için yararlı olabilir.
8) Vücudun değişik yerleri ile havuzun dibine dokunmak. Öğrenciler, iki ayaklarıyla birden havuzun dibine iterek suyun dışına çıkmaya teşvik edilmelidirler. Bu faaliyetler bir eşle birlikte uygulanabilir, ya da aynı veya değişik vücut hareketleri yaparak. Bu uygulama gözlerin açık tutulmasını teşvik eder.

online kayıt formu
FAYDALI BİLGİLER
Neden Yüzme ?
İdeal Kilonuzu Bulun
Su ve Çocuk
Başlangıç
Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
Sporcu beslenmesi
Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
Öğrenme ve Öğretme
Dalmaya Başlama
Çıkışlar ve Dönüşler
Göztepe Yüzme

Hakkımızda

Resim Galerisi

Sporcularımız

Yüzme Okulu Başvuru Formu

YÜZME HAKKINDA

İdeal Kilonuzu Bulun

Su ve Çocuk

Başlangıç

Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler

Sporcu beslenmesi

Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi

Öğrenme ve Öğretme

Dalmaya Başlama

Çıkışlar ve Dönüşler

YÜZME STİLLERİ

Kurbağalama

Sırt Üstü

Serbest

Kelebek

BİZİ TAKİP EDİN

Facebook

BİZE ULAŞIN

İletişim

Havuzlarımız

Tasarım ve Programlama GORAL