Göztepe Yüzme Kulübü Derneği   Yüzme Okulu | İletişim
yüzme okulu

Su, insanların doğal yaşam çevresi olmamakta beraber, çok kimsede su üstünde batmadan durmasını sağlayan fiziksel nitelikler vardır. Vücut bu şekilde suyun üzerinde durunca, kol ve bacakların uygun hareketleri yüzme denen olayı bacakların uygun hareketleri yüzme denen olayı meydana getirir. Bu neşelendirici faaliyet en gencinden en yaşlısına, en zayıfından en kuvvetlisine, fiziksel arızalılardan atletlere kadar herkesin yapabileceği bir faaliyettir.

Ülkemizde insanların yüzmesi için birçok fırsatlar vardır ve aşağıda sayılan amaçların göstereceği gibi, herkesin yüzmeyi öğrenmesi için birçok olumlu sebep bulunmaktadır.

Ülkemizde deniz, akarsular, göller, kanallar ve açıkta bulanan birçok su kaynakları mevcuttur. Her yıl, çoğu, tehlikesiz sayılabilecek deniz kıyılarından birkaç metre mesafede meydana gelen boğulmalardan birçok ölümler olmaktadır. Dolayısıyla yalnız tehlike anında kendilerini boğlmaktan kurtarmakiçin değil, aynı zamanda, kurtarıcıların hayatını gereksiz yere ehlikeye sokmamak için de herkesin yüzmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Bugün birçok Batı ülkelerinde ilkokula başlamanın ön şartlarından biri; ilk okul çağına gelmiş bir çocuğun yüzmeyi öğrenmesi olmaktadır.

Eğlence :
Günümüzde kişileri artık boş zamanlarını gittikçe spora ayırmaktadırlar. Bu zamanlarda, tercihan fiziksel karakterli bir eğlence ile uğraşmak gereksinmesinin bulundğu genel olarak kabul olunmaktadır. Yüzme işte bu fırsatı vermekte olup, ayrıca aşağıda belirtilen birçok avantajı bulunmaktadır:

a) Eğlence merkezlerindeki deniz sahillerinde, yüzme havuzlarında, nehir ve göllerde yüzme imkanları bol bol vardır.
b) Yalnız bir mayo ve havludan başka herhangi bir araca gerek yoktur.
c) Nisbeten ucuz maliyetlidir.
d) Tek başına veya grup halinde yapılabilir, fakat denetim altında yapılması şarttır.
e) Yaş sınırı yoktur. Anne ve babasıyla birlikte bebekler bile suda hareket etmekten zevk duyarlar ve başka eğlence faaliyetleri artık fazla ağır gelmeye başladığı zaman bile, yaşlılar yüzmeye devam edebilirler.
f) Bireylerinden biri sakat bile olsa, ailece yararlanabilecek bir faaliyet dalıdır.
g) Yüzme kulüplerin varlığı kişilere sosyal fırsatlar yaratabilmenin yanında aynı zamanda, antrenman yapma ve yüzme becerisini geliştirme fırsatını vermektedir.

Tedavi :
Tıbbı ve genel tedavide yüzme, aşağıdaki sebeplerden dolayı yararlı olabilir:

a) Suyun kaldırma niteliği gereksiz gerginliklere yol açmadan hafif hareketler yapılmasına izin verir ve bu suretle hastalık veya yaralarnamalardan sonra rehabilitasyona yardımcı olur.
b) Ağırlık yüklenilmesine gerek olmadığından sakatlar ve fiziksel özürlü olanlar da yüzmeye katılabilirler. Büyük bir güç sarfına lüzum olmadan hareketler yapılabilir ve suda ilerlemeye sağlanır. Ayrıca yüzen kimse suyun dışında mümkün olmayan bir hareket serbestine sahip olmaktan zevk alır.
c) Yüzme suyn içinde şişmanlığı pek belli olmayan fazla kilolu kişiler için bilhassa uygun bir faaliyettir.Şişmanlık durumu suyun üstünde durabilme kabileyetini arttırır ve dolayısıyla daha kolay yüzülebilir. Egzersiz yapak suretiyle kalp ve kan damarları güçlenir ve yüzme sırasında kaslar çalıştırılır ve eklemler normal mesafelerinden daha fazlaya uzanabilir. Benzer hareketler karada yapılsa yorgunluk yaratırlar.
d) Yüzme herkes için sağlıklı kalmanın zevkli bir yoludur. Dayanıklılığı arttırır, kan akımı ve nefes alma sistemlerini uyarır ve böylece kişiye genel bir sağlık hissi verir.

Yarışma :
Çoğu kimse evvelce açıklanan sebeplerden dolayı yüzer. Bazı kimseler ise kendileri için seçtikleri hedeflere varmak veya değişik deneylere hazırlanmak suretiyle becerilerini arttırmak isteyebilirler. Bunların çoğu her ülkenin Yüzme Federasyonunca teşvik olunmaktadırlar. Özel kabiliyet ve eğilimleri olanlara spor olarak yüzme yarışlarına katılmak için birçok fırsatlar imkanlar ölçüsünde vardır.

online kayıt formu
FAYDALI BİLGİLER
Neden Yüzme ?
İdeal Kilonuzu Bulun
Su ve Çocuk
Başlangıç
Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler
Sporcu beslenmesi
Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi
Öğrenme ve Öğretme
Dalmaya Başlama
Çıkışlar ve Dönüşler
Göztepe Yüzme

Hakkımızda

Resim Galerisi

Sporcularımız

Yüzme Okulu Başvuru Formu

YÜZME HAKKINDA

İdeal Kilonuzu Bulun

Su ve Çocuk

Başlangıç

Yüzmenin vücuda yaptığı fizyolojik etkiler

Sporcu beslenmesi

Okul çağı spor yapan çocukların beslenmesi

Öğrenme ve Öğretme

Dalmaya Başlama

Çıkışlar ve Dönüşler

YÜZME STİLLERİ

Kurbağalama

Sırt Üstü

Serbest

Kelebek

BİZİ TAKİP EDİN

Facebook

BİZE ULAŞIN

İletişim

Havuzlarımız

Tasarım ve Programlama GORAL